';

Odwrócona hipoteka

Problem ze znalezieniem pieniędzy na kolejne przepisane leki, konieczność oszczędzania na żywności jak tylko się da… Brzmi znajomo? To efekt problemów finansowych emerytów w Polsce. W wielu krajach Unii Europejskiej istnieje jednak atrakcyjne wsparcie finansowe dla takich osób. U nas określane jest jako odwrócona hipoteka. Czym jest, jak działa i kto może z tego skorzystać?

Wciąż daleko nam do standardów w innych krajach

Na chwilę obecną przepisy w 13 krajach Unii Europejskiej, w tym właśnie w Polsce, pozwalają na wprowadzanie specjalnych kredytów dla emerytów. Powszechnie nazywane są odwróconą hipoteką. W ogromnym skrócie polega to na tym, że emeryt będący właścicielem nieruchomości może sprzedać ją bankowi, w zamian otrzymując solidny zastrzyk gotówki i gwarancję dożywotniego mieszkania w budynku.

W praktyce jednak Polsce daleko jeszcze do standardów innych krajów, gdzie najbardziej wyróżnia się Wielka Brytania. Teoretycznie bowiem taka sprzedaż mieszkania może mieć 3 formy:

– sprzedaż z rozłożeniem wartości nieruchomości na raty wypłacane przez kilka kolejnych lat;

– sprzedaż z wypłatą od ręki pełnej wartości nieruchomości;

– sprzedaż w formie renty dożywotniej, ustalonej sumy pieniędzy wypłacanej przez bank regularnie co miesiąc, do końca życia emeryta.

Wspomniana już odwrócona hipoteka to tak naprawdę pierwsza opcja. W rezultacie jest to rozłożenie wartości nieruchomości na raty i ich wypłacanie przez 5 czy 10 lat, regularnie co miesiąc.

W praktyce jednak, choć przepisy pozwalają na to już od 2014 roku, nadal żaden z banków nie przygotował takiej oferty. My proponujemy jednak taką sprzedaż nieruchomości w dwóch ostatnich formach do wyboru. To dodatkowy, naprawdę duży zastrzyk gotówki, który każdemu emerytowi pozwoli na godne życie.

Dla kogo przeznaczona jest odwrócona hipoteka?

Swoją ofertę dedykujemy oczywiście tylko i wyłącznie emerytom, którzy mogą wykazać się jakimkolwiek prawem własności do nieruchomości. W świetle przepisów, z oferty mogą skorzystać emeryci, którzy mają:

– dom lub mieszkanie z prawem własności;

– częściową własność do zamieszkiwanej nieruchomości;

– mieszkanie spółdzielcze własnościowe, ale z prawem do lokalu;

– możliwość korzystania z prawa do wieczystego zamieszkiwania danej nieruchomości.

Warto wspomnieć o tym, że w przypadku odwróconej hipoteki nie ma znaczenia to, jakie świadczenie emerytalne pobiera zainteresowany ofertą. Istotne jest także to, że raty kredytu, jeśli taka opcja zostanie wybrana, nie są wliczane do dochodu.

Także nie mają wpływu na wysokość świadczenia wypłacanego przez ZUS. Wybranie opcji renty dożywotniej pozwala więc na uwolnienie pieniędzy zamrożonych w nieruchomości i swobodę korzystanie z nich, bez utraty prawa do zamieszkiwania sprzedanej nieruchomości.

Jakie są obowiązki właściciela nieruchomości?

Decydując się na taką ofertę, jako właściciel nieruchomości, dostajemy prawo korzystania z niej, pomimo sprzedaży praw do własności.

Odwrócona hipoteka zapewnia bezpieczeństwo finansowe na emeryturze, jak i mieszkalne. Co bardzo ważne, bank w żaden sposób nie będzie dysponował nieruchomością za życia byłego właściciela, który korzysta z renty.

Są jednak pewne obowiązki, które ograniczają się wyłącznie do tego, o co dba każdy właściciel domu lub mieszkania.

Wymogiem jest terminowe opłacanie wszystkich rachunków związanych z utrzymaniem nieruchomości. Emeryt nie może również z premedytacją doprowadzać do pogarszania stanu technicznego nieruchomości.

Wykup nieruchomości po śmierci właściciela

Odwrócona hipoteka w żaden sposób nie ogranicza możliwości spadkobierców danej nieruchomości, w korzystaniu z niej po śmierci właściciela. W takich przypadkach istnieje możliwość odkupienia mieszkania czy domu od banku, gdzie właśnie spadkobiercy mają pierwszeństwo w składaniu swoich ofert.

Procedura jest uproszczona szczególnie wtedy, gdy śmierć właściciela nastąpiła bardzo krótko po rozpoczęciu pobierania renty dożywotniej. Wtedy wystarczy jedynie spłacić sumę pobranych do tej pory rat, aby odzyskać pełną własność do nieruchomości.

Życie na emeryturze nie musi być szare i smutne

Wielu emerytów otrzymuje skandalicznie niskie świadczenia z ZUS-u, które nierzadko nie wystarczają nawet na sfinansowanie podstawowych potrzeb. Takich jak zakup produktów spożywczych, leków czy opłacenie rachunków albo kupno opału na zimę. Dożywotnia renta lub sprzedaż nieruchomości za gotówkę, w ramach odwróconej hipoteki jest najlepszym sposobem na zapewnienie sobie spokojnego i dostatniego życia do ostatnich swoich dni.

Szczegóły tej oferty warto dokładniej sprawdzić już teraz. Nasi specjaliści dokładnie wyjaśnią, czym jest odwrócona hipoteka, jak złożyć wniosek dla tego produktu finansowego i udzielą odpowiedzi na wszystkie pojawiające się pytania.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z naszym opiekunem dla osób starszych pod numerem: 794 664 534

Zadzwoń pod nr. tel: 794 664 534

Nasza firma funkcjonuje na rynku z sukcesami nieprzerwanie od 1994 roku.

Odwrócona hipoteka – poznaj zalety

Gwarancja

Masz gwarancję zamieszkiwania w swoim domu lub mieszkaniu do końca życia.

Regularne wypłaty

Co miesiąc otrzymujesz rentę dożywotnią, która poprawia domowy budżet.

Bezpieczeństwo

Bezpieczne rozwiązanie finansowe, które gwarantuje dożywotnią wypłatę świadczeń.